Léto je nenávratně za námi a my se chtě nechtě musíme začít psychicky i fyzicky připravovat na nadcházející zimu. To je ideální doba na podzimní detox! Detoxikace je skvělou příležitostí k tomu, abychom si pročistili organismus, dodali tělu energii a přivítali zimu v plné síle. Ale nebojte, nejedná se o nijak náročný proces – s pomocí tohoto článku pro vás bude podzimní odplavování nahromaděných toxinů snadné.
Proč je podzim ideálním obdobím pro detoxikaci
Podzim je obdobím velkých změn. V přírodě se všechno zpomaluje, připravuje na chladnější měsíce… A naše tělo prochází velmi podobným procesem. Léto je pro mnoho z nás časem zábavy, dovolených, uvolněného režimu, ale samozřejmě také ponocování, nezdravého jídla a častější konzumace alkoholu. S příchodem podzimu proto naše tělo jednoznačně uvítá očistu, která mu poskytne potřebnou vzpruhu a nový start – a vám dodá motivaci pro návrat ke zdravému stravování, pokud jste přes léto trochu polevili.
Výhody podzimního detoxu pro vaše tělo
Detoxikace organismu může být velmi prospěšná v kterékoliv části roku, obzvlášť pokud za sebou máte období, kdy jste se například kvůli stresu v práci, dovolené nebo jiným okolnostem nestravovali zrovna nejzdravěji. Během podzimu, kdy se tělo musí připravit na náročnější počasí a srovnat se s úbytkem slunečního záření, oceníte zejména to, že detoxikace účinně nastartuje vaši imunitu a energii.
Podpora imunitního systému
Jestli tělo na podzim něco potřebuje, pak je to posílení imunity. S chladnějším počasím chřipkovou sezónou na něj čeká pořádná dávka bacilů, kterým se bude muset dennodenně bránit, a tak je načase ho podpořit.
Správně provedená detoxikace totiž významně ulevuje játrům a trávicí soustavě, na kterých stojí zdraví imunitního systému. Játra mají za úkol filtrovat škodlivé látky z krevního oběhu (tedy v podstatě detoxikují), zatímco trávicí systém vstřebává živiny, které posilují obranyschopnost těla. Když je nebudete zatěžovat nadbytečnými toxiny a dopřejete jim podporu v podobě stravy bohaté na živiny, dost jim tím usnadníte jejich práci. Budou se tak moci naplno věnovat obraně proti onemocnění.
Zlepšení trávení a energie
Vaše tělo ocení také zklidnění a zlepšení zažívání, se kterým vám podzimní detox může pomoci. Letní grilovačky, konzumace alkoholu, dietní prohřešky a nepravidelné stravování jsou zaručeným receptem na zpomalení trávicího procesu, což vede k pocitu těžkosti a méně efektivnímu vstřebávání živin.
Jakmile se ale vrátíte ke svému běžnému režimu a dopřejete tělu přirozený detox, vaše trávení se rychle znovu nastartuje. Vy se díky tomu budete cítit lépe, budete mít více energie, dokonce se budete lépe soustředit – ne nadarmo se říká, že střeva jsou druhý mozek.
Jak začít s podzimním detoxem
Detox je v posledních letech velmi často skloňovaným slovem a stal se tak trochu módou. Nemusíte si pod ním ale nutně představovat žádné striktní diety složené pouze ze zeleninových smoothies ani nic podobného. Detoxikace totiž není něco, co musíte aktivně zajišťovat. Vaše tělo se takzvaných toxinů dokáže přirozeně zbavovat samo. Jediné, co můžete v rámci „detoxu“ udělat vy sami, je ulevit tělu od přísunu toxinů, dodat mu kvalitní výživu a nechat ho pracovat tak, jak má.
Výběr vhodných potravin pro detoxikaci
Základem efektivní detoxikace organismu je stravování a to, jaké potraviny si vybíráte. Podzimní detoxikace by měla být postavena na sezónních potravinách, ze kterých v tomto období vytěžíte maximum živin. Proto i my ve FitMealu přecházíme s úderem podzimu na odlišný jídelníček, než jaký jsme pro vás připravovali na jaře a v létě. Potřeby těla se s ročními obdobími mění a je důležité jim vyjít vstříc.
Dýně a kořenová zelenina
Mezi podzimní superpotraviny, které by ve vašem jídelníčku rozhodně neměly chybět, patří například dýně, která obsahuje vlákninu a vitamíny A, C a E, podporuje trávení a posiluje imunitní systém. Kromě dýně zařaďte také kořenovou zeleninu s vysokým obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů, jako jsou sladké brambory, mrkev a červená řepa. Sladké brambory jsou též bohaté na betakaroten, který podporuje zdraví jater a pomáhá tělu přirozeně se detoxikovat.
Listová zelenina
Další důležitou součástí detoxikační diety je listová zelenina, jako je kapusta a špenát. Ta je plná chlorofylu, který pomáhá čistit krev a odstraňovat škodlivé toxiny. Stejně tak v ní najdete hodně antioxidantů, které tělo chrání před oxidačním stresem a podporují přirozené detoxikační procesy vašeho těla.
Fermentované potraviny s probiotiky
Skvělou volbou jsou také fermentované potraviny jako miso, tempeh nebo kysané mléčné výrobky. Ty totiž obsahují probiotika, prospěšné bakterie, které hrají klíčovou roli ve zdraví vašich střev.
Detoxikační nápoje a recepty
Stejně jako potraviny mohou k účinné detoxikaci přispět také nápoje. Kromě toho, že některé z nich, jako je kombucha, zelený a bylinkový čaj, citronová voda nebo jablečný ocet, podporují přirozené očistné procesy v těle, se také starají o hydrataci organismu – a to je základ, bez kterého nemůže být odplavování toxinů úspěšné. Pokud si chcete připravit podzimní detoxikační drink, můžete vyzkoušet některý z našich receptů:
Pumpkin spice smoothie
Připravte si doma detoxikační smoothie s příchutí podzimu. Stačí přidat do mixéru ½ šálku dýňového pyré z konzervy, 1 banán, 1 šálek mandlového mléka, špetku skořice a trošičku muškátového oříšku pro dokonalou chuť tradičního pumpkin spice.
Nápoj z jablečného octa
Jablečný ocet je proslulý svou schopností podporovat trávení a zrychlovat metabolismus. Typicky se využívá jako salátový dresink, ale snadno si z něj můžete připravit i podzimní detoxikační drink.
Stačí smíchat 1–2 polévkové lžíce jablečného octa se sklenicí teplé vody, špetkou skořice pro zvýšení protizánětlivých účinků a trochou citronové šťávy pro extra dávku vitaminu C. Tento nápoj pomáhá stimulovat produkci trávicích enzymů a podporuje vylučování toxinů.
Limonáda s chia semínky
Limonáda s chia semínky kombinuje povzbuzující vlastnosti citronu a zdraví prospěšné vlastnosti chia semínek. Chia semínka jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty, což je pro detox ideální.
Smíchejte šťávu z jednoho citronu se sklenicí vody a přidejte 1–2 polévkové lžíce chia semínek. Nechte sklenici asi 10–15 minut odstát, aby chia semínka vytvořila gelovou konzistenci. Pokud dáváte přednost sladkému, můžete přidat trošku medu nebo javorového sirupu.
Tipy pro bezpečný a efektivní detox
Podzimní detox je komplexní proces, jehož cílem je především resetovat organismus po náročném létě a podpořit jeho přirozené fungování. Je proto jasné, že stravování samo o sobě, ať je sebezdravější, nestačí. Pokud chcete do zimních měsíců vstoupit skutečně s tím nejlepším základem, zařaďte do podzimního detoxu také další aspekty zdravého životního stylu.
Pohyb je důležitý
Pro správné trávení, imunitu a celkové fungování těla je pohyb naprosto klíčovou součástí. Ani během podzimního detoxu na něj proto nezapomínejte. Nemusíte se ale hned pouštět do intenzivních aktivit. Na podzim vaše tělo ocení i klidnější aktivity, jako je jóga nebo tai-či, které mu pomohou zpomalit a stimulují lymfatický systém, zodpovědný za odstraňování toxinů.
Dostatek spánku
Pokud se má tělo efektivně zbavovat toxinů, musíte mu dopřát prostor pro odpočinek a regeneraci. Snažte se každou noc spát 7–8 hodin, aby vaše játra, ledviny a další orgány mohly optimálně pracovat při filtraci toxinů. Spánek navíc snižuje stres, který by jinak přirozenou detoxikaci ztěžoval.
Všeho s mírou
Extrémy nejsou pro tělo nic dobrého a stejně tak to platí i u detoxu. Ideální je obměňovat svůj jídelníček postupně, pomalu vyřazovat zpracované potraviny, rafinovaný cukr a alkohol a učit se používat zdravé potraviny bohaté na živiny. Rychlá, radikální změna povede s největší pravděpodobností k ještě rychlejšímu návratu k nezdravým návykům.
Naslouchejte svému tělu
Pamatujte, že detoxikace je přirozený proces, který se bude dít i bez vašeho přičinění. Pokud vaše snaha podpořit detoxikaci vede k nepříjemným pocitům, únavě nebo závratím, je úplně v pořádku polevit – vaše tělo si s toxiny nakonec poradí tak jako tak. Když se budete příliš snažit „dělat detox správně“ a zkoušet nejrůznější detoxikační diety, většinou se spíš vystresujete a své tělo paradoxně ještě více zatížíte.