Snad každý ve svém životě použil větu „od zítřka držím dietu“. Přijde zítřek a naše očekávání o lepších stravovacích návycích se rozplynou. Mnohdy nemáme představu, kde vlastně začít, a většině z nás chybí potřebná motivace. Udržet si motivaci ke zdravému stravování je sice obtížné, ale rozhodně není nereálné. A právě na to se v dnešním článku zaměříme.


Stanovení realistických cílů a jejich význam

Abyste si mohli motivaci vybudovat a udržet, je důležité v první řadě znát své cíle. Když totiž nevíte, kam směřujete, těžko tam dojdete. Začněte proto stanovením realistických, splnitelných cílů, jejichž plnění vás bude bavit a motivovat k dalšímu úsilí. 


Jak definovat dosažitelné cíle

Začněte tím, že si řeknete, čeho změnou stravování vlastně chcete dosáhnout. Chcete zhubnout, nabrat svaly, zlepšit celkové zdraví, zmírnit konkrétní zdravotní problémy, podpořit trávicí systém, chcete více energie? 

A pokud víte, co od změny jídelníčku chcete, pak můžete stanovit konkrétní, dosažitelný cíl. Dosažitelné cíle jsou takové cíle, které jste schopni splnit. Měly by být dostatečně významné, aby jejich dosažení skutečně něco znamenalo. Není ale dobře se hned na začátku přecenit a stanovit si cíl, který je sice obdivuhodný, ale hrozí, že se vám ho nepodaří splnit. To s vaší motivací pěkně zamává. 

Dovolte si také trochu nedokonalosti a neproklínejte se při každém přešlapu. K chybám a porušení vašeho stravovacího plánu totiž dojde, to je prakticky jisté. Buďte na to ale připraveni a místo toho, abyste hned házeli flintu do žita, se snažte jednoduše vrátit zpět ke svému zdravému stravování. Vyhnete se tak zbytečné frustraci a typickému „už to stejně nespravím, zítra začnu nanovo“.


Význam malých kroků a oslav úspěchů

I sebemenší pokrok je pokrok, to je důležité si uvědomit. I kdyby se vám podařila jen jedna změna za den, za týden, za měsíc… stále je to změna k lepšímu. Žijeme v uspěchaném světě, ve kterém jsme si zvykli chtít všechno hned – změna stravování ale potřebuje čas. Kdyby to tak nebylo, nemuseli bychom se udržením motivace vůbec zabývat.

Zkuste si proto cestu za lepším stravováním jednoduše užít, aniž byste neustále sledovali, kolik práce vám ještě zbývá do splnění vašeho dalšího cíle. Věnujte pozornost tomu, jak se zdravější jídelníček a případné další změny, které jste do svého života zavedli, projevují na vašem fyzickém i psychickém zdraví. 

Nebojte se oslavovat své úspěchy – klidně i ty menší! Dopřejte si něco, co máte rádi, co vám zlepší den a co vás namotivuje. Může to být květina, tričko, po kterém už dlouho pokukujete, zajímavý zážitek nebo třeba zdravá večeře se svými blízkými.

Říkáte si, že byste se mnohem raději odměnili tou sladkou limonádou nebo třeba nanukem, který si kvůli zdravějšímu stravování odpíráte? Dejte šanci zdravější variantě své oblíbené pochoutky! Skvěle chutná třeba zmrzlina ze zmraženého ovoce, zdravé smoothie nebo voda ochucená kousky ovoce. 


Vytvoření podpůrného prostředí pro zdravé stravování

Při snaze o větší životní změnu – a tou úprava jídelníčku rozhodně je – nepodceňujte význam vašeho okolí. Vaše prostředí vás totiž může ve vašem snažení podpořit, ale stejně tak vám ho může pořádně ztížit. 

Pokud žijete sami, je situace o mnoho snazší. Za to, jakými potravinami se budete obklopovat, si ručíte sami. V případě, že ale sdílíte domácnost i s dalšími lidmi, kteří navíc vaše nadšení pro zdravou stravu nesdílejí, může to být komplikovanější. Význam rodiny a přátel

Možná byste to neřekli, ale rodina a přátelé hrají ve vašem stravování podstatnou roli. Slýcháte od nich různé názory na způsoby stravování, ovlivňuje vás i to, jak se oni sami ve vaší přítomnosti stravují. Stravovacích návyků, které si přinášíme z rodiny, se navíc zbavuje velmi těžko. 

Pokud budete chtít změnit své stravování, je podstatné se k situaci postavit čelem a promluvit si o tom se všemi členy domácnosti. V případě, že si vaříte společně jídla, zasáhne to nejen vás, ale i je. Může se stát, že s vaší snahou o změnu jídelníčku nebudou chtít mít nic společného, a pak bude potřeba vyřešit, jak budete přistupovat k oddělené přípravě pokrmů. Vězte ale, že tato varianta vyžaduje opravdu silnou vůli. V ideálním případě se vaše okolí do vašeho úsilí zapojí a rozhodne se změnit návyky společně s vámi. Mít rodinu na své straně je při změně stravování velká výhoda.

Mimo domov můžete být pozitivně i negativně ovlivněni svými přáteli. Myslete na to, v jakém prostředí se s nimi pohybujete. Posedávání v hospodách vám vaše snažení může pěkně ztížit. Naopak poohlédnutí po restauracích se zdravou stravou vám rozšíří obzory – a kdoví, třeba objevíte nová zajímavá místa!

A pokud chcete svou motivaci skutečně nakopnout, najděte si k sobě parťáka, který má podobné cíle. Můžete tak spolu sdílet zdravé recepty a tipy ohledně životního stylu. Protože zdravá strava jde ruku v ruce se změnou celého životního stylu. A ve dvou se to vždycky lépe táhne.


Online a offline komunity pro podporu zdraví

Kromě vašich přátel a rodiny existují samozřejmě i další lidé, kteří vás ve vašem úsilí mohou podpořit. Jak na internetu, tak v „offline světě“ najdete spoustu komunit a skupin, ve kterých se sdružují lidé se stejnými cíli, jaké máte vy. Můžete s nimi sdílet své úspěchy i neúspěchy a společně se podporovat.

Pokud vás láká získat porci motivace a inspirace přímo z gauče, porozhlédněte se po facebookových skupinách či redditových vláknech, kde lidé sdílejí své tipy a zkušenosti se zdravými recepty. I na instagramu najdete spoustu inspirace, třeba přímo od influencerů, kteří se zdravému stravování věnují dlouhodobě. 

Vaši energii a motivace může podpořit také návštěva festivalu pro zdravou výživu nebo porozhlédnutí se po místním tržišti s ovocem a zeleninou. Získáte tak přehled o tom, co se ve světě zdravého stravování nabízí, a třeba i nějaké tipy a triky od místních prodavačů. Dále můžete zkusit kurzy vaření, které se zaměřují na zdravou výživu, a objevit nové chutě a recepty. A třeba tak rovnou získáte i komunitu přátel, se kterými se budete navzájem podporovat.Praktické strategie pro udržení motivace

Získat motivaci ke změně je jedna věc, ale udržet si ji, to může vyžadovat pořádnou dávku disciplíny a odhodlání. Pojďme si shrnout tipy, které vám s tím mohou pomoci.

 1. Stanovte si jasný, splnitelný cíl
 2. Vytvořte si plán
 3. Nevzdávejte se hned při prvním neúspěchu nebo zaškobrtnutí
 4. Zapojte do svého snažení rodinu i přátele
 5. Hledejte podporu i v dalších komunitách lidí, kteří mají stejný cíl jako vy
 6. Buďte na sebe hodní – přísná dieta, ve které se trestáte za každé pochybení, vám moc dlouho nevydrží
 7. Odměňujte se!


Aplikace a nástroje pro sledování pokroku

Nebojte se ve svém úsilí využít také technologie. Protože zdaleka nejste jediní, kdo se snaží o změnu stravování, existuje samozřejmě celá řada aplikací a nástrojů určených právě pro podporu vaší motivace ke zdravému životnímu stylu. Stačí si vybrat takovou, která vám samotným bude vyhovovat.

 1. Aplikace pro sledování příjmu jídla a kalorií
 2. Aplikace pro plánování jídel (které vám umožní vytvářet si jídelníček, nákupní seznamy a podobně)
 3. Aplikace s recepty
 4. Aplikace pro sledování návyků
 5. Aplikace pro sociální podporu (třeba sociální sítě, které už jsme zmínili výše)
 6. Aplikace pro mindfulness
 7. Aplikace pro sledování fitness a aktivity
 8. Aplikace pro vzdělávání v oblasti výživy


Vytváření zdravých návyků a rutin

Vytvoření zdravých návyků a rutin je podstatná část zdravého stravování. Když si jednou zvyknete na určitý způsob stravování, těžko se pak mění – a to může být výhoda i nevýhoda. Znamená to, že ke změně návyků budete potřebovat pořádnou dávku motivace a disciplíny. Pokud ale vytrváte, pravděpodobně se už k nezdravým návykům nebudete chtít vrátit.