V dnešním uspěchaném světě není divu, že nás stres často dohání k lednici. Jídlo se pak snadno stává útěchou v náročných chvílích. I když se nám na moment uleví, dlouhodobě takové přejídání neřeší vůbec nic. Dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak z tohoto začarovaného kruhu vystoupit. Pojďme se tedy v tomto článku blíže podívat, jak spolu souvisí stres a přejídání a jak se tomuto přejídání vyvarovat.


Proč nás stres vede k přejídání?

Když jsme dlouhodobě ve stresu, po čase naše tělo začne produkovat hormon kortizol, který může zvyšovat chuť k jídlu, zejména na kaloricky bohatá jídla plná cukru a tuku, tzv. „komfortní jídla“, která působí uklidňujícím dojmem. Tělo si tak vytváří zásoby energie, protože si myslí, že stres je signál pro nějaké fyzické ohrožení, které bude vyžadovat sílu. Tato jídla nám tedy poskytují krátkodobý pocit úlevy, ale z dlouhodobého hlediska nepřinášejí žádné výhody a mohou vést k přibývání na váze či dalším zdravotním komplikacím.



Doporučujeme také přečíst tento článek, který upozorňuje na nejčastější chyby při hubnutí a poradí, jak se jim vyhnout.


Psychická úleva

Každý někdy zažil náročný den, špatnou zprávu, či pocit samoty. Co nám zlepší náladu? Jídlo. Špatnou zprávou je, že v těchto situacích nesaháme po kvalitní stravě, ale spíše po chipsech, čokoládě, objednáme si fastfood, dáme si „něco na nervy”. Říká se tomu tzv. emoční přejídání, které ovšem nemusí být nutně spojováno pouze s negativním prožitkem. Tento návyk si často neseme už z dětství, třeba když jsme byli odměňováni sladkostmi za dobré chování. V opačném případě nám bylo jídlo nabídnuto jako útěcha, když jsme plakali. Tím se vytvořila vazba: emoce = jídlo = úleva.


Krátkodobý vs. dlouhodobý dopad

Krátkodobě tato vazba opravdu může fungovat. Ale dlouhodobě se vytváří začarovaný kruh, kdy negativní emoce vyvolají chuť k jídlu, které přinese dočasnou úlevu. Poté přichází fáze vyčítání si, že jsme snědli něco, co bychom jíst neměli, což navodí další negativní emoci, kdy opět saháme po nezdravém jídle. Přesně v tento moment se dostáváme do začarovaného kruhu, ze kterého není tak jednoduché vystoupit. Výsledkem pak nejsou jen rychle stoupající kila, ale především oslabené schopnosti zvládat emoce jinak než jídlem. Emoční přejídání totiž neřeší skutečnou příčinu, jen ji na chvíli překryje.


Jak zvládat stres?

Existuje mnoho jiných způsobů, jak zvládat emoce. V první řadě je dobré si uvědomit, zda máme opravdu fyzický hlad, či zda se jedná pouze o ten emocionální. Jakmile si tohle ujasníme, je důležité podle toho jednat. Místo automatického sáhnutí po něčem sladkém si třeba dejte pár minut na to, abyste zjistili, co vlastně teď opravdu vaše tělo potřebuje. Jste unavení? Potřebujete si s někým popovídat? Potřebujete chvíli ticha? Poté podle toho jednejte. Zkuste častěji meditaci, dechová cvičení, nebo si najděte odborníka na popovídání.



Přečtěte si také náš předchozí článek, který se věnuje vztahu mezi stravou a hormonální rovnováhou a poradí, jak si ji udržet pomocí správného jídelníčku.


Závěr

Stres a přejídání jsou úzce propojené. Pochopení této souvislosti a nalezení zdravějších způsobů, jak se vyrovnat se stresem, může vést k lepšímu fyzickému i psychickému zdraví. Pamatujte, že změna je možná a že hledání pomoci je prvním krokem k lepšímu a zdravějšímu životu.